Gdzie można kupić matki pszczele?

Jeśli myślimy o rozpoczęciu hodowli pszczół lub również już posiadamy pasiekę to oczywiście powinniśmy zastanowić się też o zakupie matek pszczelich. Warto pamiętać o tym, że doświadczeni hodowcy oferują w głównej mierze matki pszczele unasiennione. Trzeba tutaj podkreślić, że takie unasiennienie odbywa się w pasiece.

Powinniśmy zdawać też sobie sprawę, że trutnie wybrane do zapłodnienia powinny cechować się określonymi właściwościami, tak aby potomstwo także wyróżniało się pożądanymi cechami. Dlatego też hodowcy do zapłodnienia samicy wykorzystują wyłącznie trutnie pochodzące z sprawdzonych rodzin ojcowskich. Znaczy to, że są to osobniki selekcjonowane przynajmniej dwa pokolenia do tyłu. Warto zatem wybierać takie osobniki do naszej pasieki, które wprowadzą pożądane przez nas cechy przykładowo takie jak wysoka miodność czy też łagodny behawior.
Prowadzenie pasieki – na co zwrócić uwagę?
Prowadzenie pasieki to ze stuprocentową pewnością duże wyzwanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy czasu a także zaangażowania. Warto wspomnieć natomiast o tym, że jest to też zajęcie fascynujące, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. W dodatku daje nam ogromne korzyści, przede wszystkim w postaci produktów pszczelich, które mogą być przeznaczone na własny pożytek, niemniej jednak także przeznaczone do sprzedaży, a to może stanowić dla nas dodatkowe źródło dochodu. A przy tym, pszczół z roku na rok jest coraz mniej, a zatem warto cenić tych wszystkich, którzy zakładają pasieki i starają się tę sytuację zmodyfikować. Pamiętajmy natomiast o tym, że prowadzenie pasieki to w głównej mierze dobór odpowiednich osobników takich jak mamunia pszczela włoszka. Jeżeli już jesteśmy w trakcie wyboru matki pszczelej do naszej pasieki to zdecydowanie warto korzystać z usług doświadczonych hodowców, którzy oferują zarówno samicę unasienione jak również nieunasiennione. Warto mieć na uwadze o tym, że są to pszczoły dostępne w różnorakich rasach, które są popularne w gronie polskich hodowców, a zatem np osobniki takie jak mama pszczela sklenar. Wprowadzenie do pasieki odpowiednich osobników z całkowitą czyli stu procentową pewnością bardzo dobrze wpłynie na jej funkcjonowanie.

Warto sprawdzić: matka pszczela włoszka.