Pakowanie spożywki

Gastronomia to ogólnie rozumiane przetwórstwo owocowo-warzywne, przetwórstwo mięsne rybne, cukiernictwo i piekarstwo. Te dziedziny wymagają odpowiednich maszyn i nie mogą być to maszyny przypadkowe, bo po pierwsze muszą być to maszyny, które ułatwią pracę i pozwolą na osiągnięcie odpowiedniego rezultatu tej pracy, a po drugie będą bezpieczne dla ludzi , a ponadto dla produktów, które przetwarzają. Dlatego takie produkty muszą przejść specjalistyczne testy.

Zawijarka do czekoladek musi być bezpieczna i to nie tylko dla pakowanych czekoladek, ale także dla ludzi, którzy przy takich zawijarka pracują.
Niejednokrotnie przecież miały miejsce wypadki, gdzie sprzęt nie był przystosowany do norm, jakie są wymagane na danym miejscu pracy albo przy danym produkcie. Stąd też miksery piekarnicze muszą mieć odpowiednie obudowy i możliwość awaryjnego wyłączenia na wypadek, gdyby ich praca w danym momencie stwarzała zagrożenie dla człowieka. Wagi kontrolne powinny być natomiast bardzo precyzyjnie ustawione i zrobione z bezpiecznych materiałów, aby nie miały wpływu na materiał, który ważą. Tyczy się to tak de fakto każdego typu sprzętu, bo w gastronomii panują bardzo rygorystyczne zasady dotyczące maszyn i urządzeń, które mogą być stosowane w produkcji i obróbce , a oprócz tego w pakowaniu. Np serwis maszyn spożywczych co jakiś czas musi przyjeżdżać do dokładnie sprecyzowanej maszyny i sprawdzać, czy działa ona poprawnie. Zużyte części powinno się na bieżąco wymieniać, żeby nie były przyczyną poważniejsze a pani i nie doprowadziły tym samym do powstania jakiegoś zagrożenia na danym miejscu pracy. Brak serwisu mógłby się objawić takim właśnie zagrożeniem. Stąd też trzeba o tym bezwzględnie pamiętać. Maszyny powinny być serwisowane w zgodzie z dziennikiem serwisowania, czyli przykładowo co rok lub co dwa lata. Są przypadki w których konieczne jest serwisowanie danych maszyn wręcz co pół roku. Wszystko uzależniony jest od stopnia wyeksploatowania takiej maszyny, a ten, jak wiadomo, może być realnie bardzo różny, w zależności od tego, jak w wielu sytuacjach ta maszyna działa.
Warto sprawdzić: Miksery piekarnicze.