Ekologiczne rozwiązania – instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się coraz częściej. Jest to kategoria zarówno nauki jak i techniki, która para się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność uzyskały kolektory słoneczne, zwane całkiem inaczej solarami, natomiast działanie paneli i kolektorów jest różne.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednak to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Natomiast kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Jednak najczęściej wykorzystuje się je do ogrzewania wody użytkowej albo basenowej. W pewnych sytuacjach też wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Znakomita większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobności użycia dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnorakich celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne tj.: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Istotne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, aby miejsce jego montażu było bardzo dobrze nasłonecznione, a więc dach powinien być nachylony pod odpowiednim kątem a także skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie trzeba się przejmować, jeśli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być również montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są np w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy też spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a nawet uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli już więc jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Sprawdź: panele fotowoltaiczne grudziądz.