Działanie i zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Kolektory słoneczne przed kilkoma lat zyskały ogromną popularność. Nadal są często montowane na dachach. Jednakże ostatnimi czasy pojawiło się jeszcze inne rozwiązanie wykorzystujące energię Słońca, a mianowicie fotowoltaika, która para się wytwarzaniem czystej energii pochodzącej z odnawialnego źródła energii.

Jest to rozwiązanie nie tylko i wyłącznie ekologiczne, niemniej jednak także korzystne. Szacuje się, że bardzo dobrze dobrany system paneli fotowoltaicznych jest inwestycją, która zwraca się w ciągu kilku lat.
Systemy oparte na energii słonecznej
Panele to niejedyne rozwiązanie bazujące na odnawialnych źródłach energii. Pamiętajmy, że nie tylko Słońce może być wykorzystane do produkcji ekologicznej energii. Innym odnawialnym źródłem energii jest wiatr. Energia kinetyczna wiatru jest wykorzystywana w elektrowniach wiatrowych. Z kolei ruch wody rzecznej albo pływów czy fal morskich jest wykorzystywany w elektrowniach wodnych. Energia słoneczna jest wykorzystywana nie tylko w panelach fotowoltaicznych, niemniej jednak również w kolektorach słonecznych. Kolektory słoneczne, czyli solary, przekształcają energię słoneczną w ciepło. To ciepło jest wykorzystywane w warunkach domowych lub przemysłowych do podgrzewania wody użytkowej. W gospodarstwach domowych może posłużyć również do wspomagania pracy centralnego ogrzewania. Jest to zatem rozwiązanie ekologiczne, które umożliwia zaoszczędzić na rachunkach za ciepłą wodę. Panele fotowoltaiczne, choć bardzo podobne do umieszczanych na dachach kolektorów działają natomiast zupełnie inaczej i odznaczają większymi możliwościami wykorzystania. Ich działanie polega na przekształcaniu energii słonecznej w energię eklektyczną, czyli tak zwany czysty prąd, który może być wykorzystany w takich samych celach jak prąd pochodzący z zasilania sieciowego. Dzięki technologii fotowoltaicznej można w dużym stopniu obniżyć koszty dostawy energii ze źródeł zewnętrznych. Jak się okazuje, instalacje fotowolaiczne są z powodzeniem stosowane nie tylko i wyłącznie w domach jednorodzinnych, ale też w przedsiębiorstwach o sporym zapotrzebowaniu energetycznym oraz gospodarstwach rolnych, które po zmianach na model zmechanizowany także cechują się znacznym poborem energii eklektycznej. W tak zaistniałych okolicznościach panele montowane są na specjalnych konstrukcjach.
Sprawdź również informacje na stronie: solary sochaczew.